Basilej má velmi zajímavou zeměpisnou polohu. Toto švýcarské město na Rýnu leží na samé hranici tří států – Švýcarska, Německa a Francie. To v historii i v současnosti ovlivňuje život a dění ve městě. Basilej má asi 175 tisíc obyvatel. Kromě toho, že se jedná o průmyslové město, sídlí v něm mnoho nadnárodních nebo mezinárodních institucí a je to významné kulturní středisko evropského významu. Švýcarská Basilej je – jak jinak – velmi úhledné, spořádané a čisté město, které stojí za návštěvu i prohlídku.

Basilej, Basel, Bale

Basilej (německy Basel, francouzsky Bale) se rozkládá na břehu Rýna, který je v této čísti země už mohutnou řekou. Vodní tok odjakživa ovlivňoval život ve městě, jakož i jeho poloha na hranici s Německem a Francií.

Basilej je největším přístavním městem Švýcarska. Rovněž je sídlem mnoha finančních institucí, realitních společností a světoznámých farmaceutických firem. Ale zároveň se v Basileji udržuje tradice výroby čokolády a hodinek.

Prohlídka historického centra Basileje

Švýcarsko, radnice v Basileji

Prohlídka města obvykle začíná na náměstí Barfüsserplatz s bílou budovou františkánského kostela Barfüsserkirche. Současná podoba pochází ze 14. století. I když byla Basilej v minulosti důležitým duchovním místem, reformační hnutí změnilo pohled na víru. A tak tento kostel sloužil nějakou dobu dokonce jako skladiště ovoce a soli, pak jako obchod. Ztracenou důstojnost získal zpátky až koncem 19. století. Stal se historickým muzeem a jako takové slouží dodnes.

Koleje tramvajové dráhy dovedou na hlavní basilejské náměstí Marktplatz. Charakter pulsujícího života dodávají místu každý den kromě nedělí trh se zeleninou, ovocem a květinami.

Desítky stánků jsou rozmístěny na prostranství před mohutnou tmavočervenou stavbou Rathausem. Základ radnice pochází ze začátku 16. století, další pestrobarevné části byly přistavovány později. Dnes v budově kromě městské rady sídlí také vláda nejmenšího švýcarského kantonu Basel-Stadt, má pouhých 37 kilometrů čtverečních.

Na dolním okraji náměstí je místo zvané Fischmarkt. Středověký rybí trh dnes připomíná už jen impozantní bohatě zdobená fontána, kterou v pozdně gotickém stylu zhotovil kdosi ze známé stavitelské rodiny Parléřů. Originál fontnány je ale v Historisches Museum, na Fischmarktu se do jedenáctimetrové výšky vypíná replika. Do nádrže fontány kdysi prodejci umísťovali koše s živými rybami.

Rýn: Místo čilého obchodu

Pár kroků od Fischmarktu se otevře pohled na mohutný tok Rýnu. Místo se nazývá Schifflände a bývalo nejrušnějším místě Basileje – lodní překládka, obchod všeho druhu… Byla to křižovatka historických pozemních i vodních cest (podzemní kanál sem přivádí říčku Birsig).

  • Už ve 13. století právě zde vyrostl první most přes Rýn. V současné době se jedná už o jeho repliku. Zdobí ji prapory jednotlivých kantonů. Uprostřed mostu stojí kaplička Käppelijoch, replika té, která stávala na mostě předešlém.
  • Na protějším břehu leží část města zvaná Kleinbasel. Nábřeží kolem Schifflände dnes žije především kavárničkami a hospůdkami.
  • Právě tak břehy Kleinbaselu, odkud je krásný výhled na historickou část města. A z náplavky mohou turisté nasednout na loď a udělat si výlet po Rýnu.

Do kolébky basilejské civilizace

Vedle Schifflände se zdvihá malé návrší, které je téměř kolébkou basilejské civilizace. Na kopci Münsterhügelu vznikla první opevněná osada už v prvním století před Kristem. Usadili se tu Keltové. V uličce Rittergasse lze v zemi pod sklem vidět archeologické vykopávky, zbytky Keltské zdi. Již roce 374 se poprvé objevuje slovo Basilia či Basilea –  „královská pevnost“.

Římské vykopávky, zbytky studny, lze spatřit na Münsterplatzu.  Na Münsterhügel vede úzká uliška Rheinsprung. Stejně jako její pokračování Augustinergasse a přilehlé uličky si tahle oblast zachovává nejhistoričtější ráz z celé Basileje. Většinou zde stojí velmi malé stavby, které rostly především do výšky, protože daně se platily podle velikosti zastavěné plochy.

Na začátku Rheinsprung stojí starý kostel Martinskirche a k němu vedoucí uzounkou uličku Elftausendjungferngässlein (volně přeloženo Ulice jedenácti tisíc panen). Prý tudy během své pouti do Říma procházela svatá Uršula následovaná davy následovatelek. Cesta vzhůru pokračuje a mezi domky nabízí malebné průhledy na Rýn. Právě tady založil v roce 1460 první švýcarskou univerzitu papež Pius II., pozdější sekretář slavného koncilu basilejského.

Katedrála: Symbol Basileje

Na vrcholku kopce, na náměstí Münsterplatz, stojí katedrála (Münster), dominanta Basileje. Monumentální dvouvěžatá stavba z červeného pískovce.

  • Vznikla ve 12. století jako románská stavba.
  • Po ničivém zemětřesení v roce 1356 byla goticky přestavěna.
  • Sloužila jako biskupský svatostánek až do reformace (1529), kdy Basilej konvertovala k protestantství.

Zvlášť pozoruhodný je severní původní portál Galluspforte s mnoha figurami, stejně tak členitý chrámový interiér. Kromě hrobek sloužících biskupů tu odpočívá i Erasmus Rotterdamský, který působil na zdejší univerzitě a učinil z Basileje centrum humanismu.

Procházka stoletími

Procházku historickým centrem lze zakončit v blízké ulici Freistrasse, která vás dovede zpátky na ústřední Marktplatz. Tahle ulice bývala ve 3. a 4. století součástí římské vojenské a obchodní cesty. Hlavní dopravní tepnou města se stala ve středověku, kdy tu sídlily jednotlivé cechy. V 19. století byla většina domů zbourána a přestavěna v klasicistním a secesním stylu. Stojí za to podívat se na fasády jednotlivých domů. A svůj význam si Freistrasse uchovala dodnes: je hlavní obchodní ulicí této části města, Grossbaselu.

Foto: Radnice v Basileji (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.