Hlavním městem Švýcarska je Bern. Nachází se na řece Aaře pod Bernskými Alpami. V Bernu a jeho aglomeraci žije víc než 390 tisíc obyvatel, v historickém centru města asi třetina z nich. Prostředí v Bernu je přátelsky nakloněné turistům. Město protínají cyklistické stezky, trasy pro pěší jsou značené žlutými značkami a orientačními tabulkami.

Starobylý Bern

Přestože oblast byla již ve starověku osídlena Římany, Helvéty a Alemany, významnější osadu zde založil až v roce 1191 vévoda Berthold V. Vybral si vyvýšenou lesnatou krajinu v ohybu řeky Aary.

Město se v následujícím století stalo významným obchodním partnerem všech tehdejších evropských velmocí. Mohutné opevnění s hradbami a strážními věžemi je ochránilo od nezvaných návštěvníků.

Bern, hlavní město Švýcarska

V roce 1218 si rychle rozrůstající se osada vydobyla titul města a od té doby se až do roku 1405 datuje ničím nepřerušený rozmach. V ten rok ale střed Bernu zachvátil rozsáhlý požár, který do té doby dřevěné město zcela zničil.

Bern se však z katastrofy dokázal rychle vzpamatovat a na jeho troskách vyrostly kamenné budovy, jež lze obdivovat až do dnešních dnů. Právem bylo historické centrum zapsáno na seznam UNESCO.

Medvědi a zase medvědi

Na obyvatele i návštěvníky odevšad pohlížejí medvědi – z městských vlajek, z erbů, z figurální výzdoby ať už umělecké hodnoty nebo turistického kýče. V samotném Švýcarsku však zastřelili posledního volně žijícího medvěda v roce 1904.

Prohlídka Bernu

Prohlídka města obvykle začíná na Medvědím náměstí (Bärenplatz). Podle legendy zde v kdysi neprostupných lesích měli medvědi své brlohy. Dnes rušné Medvědí náměstí nemá přesně definovanou hranici.

 • Navazuje na severní straně na náměstí Waisenhausplatz, jež své jméno dostalo pro budovu sirotčince – dnes v ní sídlí bernská policie.
 • Na jižní straně se Bärenplatz zase ztrácí ve Spolkovém náměstí (Bundesplatz), jemuž dominuje novorenesanční budova federálního shromáždění z roku 1902.
 • Před ní se nachází 26 tryskajících fontán, přesně podle počtu švýcarských kantonů. Právě kašny a fontány patří k bernské tradici. Tvoří přehlídku stavebních slohů a uctívají historické postavy, ale také alegorické výjevy. Spolkové náměstí ožívá především o víkendech květinovými a ovocnými trhy.

Bernské věže

Bez povšimnutí nelze minout vysokou věž Käfigturm, postavenou ve 13. století na troskách bývalých městských hradeb. Sto let sloužila jako městská brána, později se z ní stalo vězení a dnes zde sídlí bernské přednáškové centrum. Od věže vede obchodní tepna města – Marktgasse. Jsou zde soustředěny obchody pouze s luxusním zbožím, které nese visačku nejvyšší kvality – Made in Switzerland.

Zytgloggeturm neboli Hodinová věž je stejně stará jako celý Bern – dnešní podoba však není z roku 1191, ale z 15. století, protože věž podlehla požáru v roce 1405. Až do vybudování věže Käfigturm plnila funkci městské brány, později zde bylo vězení pro místní prostitutky. Nádherný hodinový stroj, který v mnohém připomíná pražský orloj, sestrojili v třicátých letech 16. století. Procesí mechanických figurek začíná vždy čtyři minuty před celou hodinou. Z věžního ochozu je výhled na střed města.

Nejstarší část Bernu

 • Nejstarší městský kostel – Französische Kirche (Francouzský kostel) – byl založen ve 13. století dominikány jako součást jejich kláštera.  Byl několikrát přestavěn a několikrát změnil farníky. Sloužil postupně jak římskokatolické, tak i reformační církvi.
 • Staré centrum tvoří tři ulice: Gerechtigkeitgasse, Junkerngasse a Kramgasse, v nichž po požáru v roce  byly dřevěné domy nahrazeny pískovcovými.
 • Münstergasse sice nepatří k původní městské ose, nachází se zde však zde nejstarší měšťanský dům v Bernu – Maybachhaus z roku 1515.
 • Ulici, která dovede až k bernské katedrále, krášlí dlouhá řada podloubí. Každé úterý a sobotu se zde koná trh s masem a sýry.
 • V rušné ulici se tak trochu stranou nachází nejvyšší katedrála ve Švýcarsku – Münster. Místní jí říkají jednoduše dóm. Gotickou trojlodní baziliku začali stavět v první polovině patnáctého století a dokončili až o století později. V roce 1893 přibyla i sto metrů vysoká věž. Vnitřní vybavení pochází většinou z 15. století.

Vzdálenost z České republiky do Bernu je necelých 1000 kilometrů. Obecně lze doporučit trasu Praha – Plzeň – Rozvadov – Norimberk – Stuttgart – Karlsruhe – Basilej – Bern.

Další zajímavosti Bernu

 • Centrum malíře Paula Kleea (1879 až 1940), který se v Bernu narodil. Centrum se jmenuje podle jeho obrazu Monument in Fruchtland. Výstavní sály v moderní stavbě na břehu řeky Aary jsou naplněné čtyřmi tisíci díly slavného malíře, což je největší a nejkvalitnější kolekce díla Paula Kleea na světě.
 • Einstein Museum se věnuje životu a dílu slavného vědce dlouhodobě. Sídlí v domě, kde Einstein pobýval při svém pobytu v Bernu.
 • Kunstmuseum. Muzeum umění ukrývá velmi hodnotné sbírky včetně obrazů Delacroixe, Cézanna, Braqua, Moneta, Maneta či bernského rodáka Ferdinanda Hodlera.
 • Vše, co souvisí s tematikou švýcarských Alp včetně uměleckých děl, je k vidění ve Schweizerisches Alpines Museum.
 • Asi nejzajímavější muzeum ve městě je Museum für Kommunikation, které se zabývá historií lidského dorozumívání. Muzeum komunikace pojednává historii od kouřových signálů až po nejmodernější družice. Mezi exponáty je kromě historické telefonní ústředny i nejobsáhlejší sbírka známek na světě.

 

Jak přišel Bern k jménu?

 1. Jedni tvrdí, že město získalo své jméno podle legendy, kdy zakladatel města Berthold V. ze Zähringenu pojmenoval nově vzniklou osadu (Bärn) podle medvěda, jehož skolil na prvním honu.
 2. Druzí trvají na tom, že Bern je pouze německá zkomolenina italského města Verona, odkud přišli první osadníci.
 3. Třetí verze hovoří o keltském slově bren, jež znamená vrch.

Foto: Bern (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.