Největším švýcarským městem je Curych. Rozkládá se na řece Limmatu v podhůří Alp. V Curychu žije víc než 400 tisíc obyvatel. O Curychu se říká, že to je jedno z nejbohatších měst světa. Zásluhu na tom mají především četné bankovní domy – Curych je bankovní středisko světového významu. Curych je také významným evropským dopravním uzlem. Pro turistu je Curych ovšem spíše poklidným a příjemným sídlem s množstvím zajímavostí a překvapení. 

Nejkrásnější místo Curychu

Curych, Švýcarsko

Nejenom místní obyvatelé považují za nejkrásnější místo Curychu náměstí Münsterhof.

  • K vidění je tady cechovní dům Zur Waag z roku 1637 i jeho další „kolega“ Zur Meise. 
  • V rokokové stavbě z poloviny osmnáctého století je v současnosti umístěna keramická sbírka zemského muzea.
  • Na náměstí je i Fraumünster, mohutná gotická bazilika. Většinu lidí sem přitahuje chór se svými malbami na oknech, které vytvořil Marc Chagall.
  • Velmi typickým a často fotografovaným místem je Grossmünsterevangelický velechrám se dvěma věžemi.
  • Oblíbeným cílem turistů je i Karlova věž (Karlsturm). Je z ní krásný výhled na celé centrum, ale vystoupit na ni je vhodné jenom za pěkného počasí.

Curych je město poměrně malé a orientace v něm je snadná. Při intenzivní prohlídce, i s návštěvou muzeí, stačí na návštěvu pouhé dva dny.

Na bohaté Nádražní

O curyšské Nádražní ulici (Bahnhofstrasse) se vyprávějí doslova legendy. Je 1200 metrů dlouhá a v současnosti jde údajně o nejdražší ulici světa. Vznikla postupně v letech 1864-67 zasypáním příkopu Fröschengraben a stržením středověkých hradeb. Českého turistu v Nádražní, kde kromě neděle panuje téměř vždy čilý ruch, zaujmou především ceny. Jsou skutečně horentní a většina obyvatel města tvrdí, že by zde nikdy nic nekoupili.

Ráj muzeí

Pokud Curych v něčem skutečně překračuje rámec Švýcarska, tak jsou to jeho muzea. Kvalitní sbírky, bohatost stále nových a nových expozic, dobře instalované projekty.

  • V centru u Nádražního náměstí, na výběžku mezi řekami Limmat a Sihl, stojí Švýcarské zemské muzeum. Kdo chce něco vědět o zemi helvetského kříže, měl by strávit několik hodin právě zde. Ve víc než stovce místností je vše z historie a navíc některé sály jsou zařízeny přímo ve slohu 15. až 18. století.
  • Vynikající expozice z Asie, Afriky a Tichomoří připravuje zase muzeum Rietberg ve vile Wesendonck.
  • Kdo má rád Rubense, Rembrandta a švýcarské mistry, měl by navštívit Kunsthaus (Dům umění), který je největší obrazárnou v zemi.

Pro mlsné jazýčky

Curych je doslova rájem pro milovníky sladkostí, příjemného posezení v cukrárnách (některé mají i více než stoletou tradici) či kavárničkách. Tato místa se nenechala ovlivnit žádnou „amerikanizací“ jídelníčku a nadále nabízejí vynikající pochoutky z vlastních zdrojů a podle vlastních receptů.

V centru v obchodech firem Heffi a Sprüngli lze koupit zaručeně „nejlepší“ čokoládu na naší planetě.

Curych: Půda opravdu neutrální

Protože se Švýcarsku vyhnuly obě světové války, v minulosti právě Curych lákal mnoho význačných osobností politiky či umění, které se zde ukrývaly před různými režimy či nalezly možnosti pro svobodnou tvorbu.

Snad nejzajímavější je v tomto směru úzká ulička Spielgasse přímo v centru Starého Města na pravém břehu říčky Limmat. V jednom ze zdejších domů nebydlel před první světovou válkou nikdo jiný než Vladimír Iljič Lenin. Pobyt „vůdce světového proletariátu“ připomíná pamětní deska.

Jenom několik desítek metrů od „Leninova domu“, ale ještě v téže ulici, bylo zase v roce 1916 založeno umělecké hnutí dadaismus, které tolik šokovalo nejenom svět, ale především místní maloměstské puritány.

Foto: Curych (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.