Švýcarský Davos, s nadmořskou výškou 1560 metrů údajně nejvýše položené město Evropy, se nachází v kantonu Graubünden. Atributy tohoto světoznámého vysokohorského střediska jsou: lyžování, bruslení, ale především lední hokej. I když jako první Davos proslavila paradoxně tuberkulóza, respektive sanatoria pro její léčbu. Bezvýznamná zemědělská obec se už v 19. století přeměnila ve světově proslulé lázeňské středisko a město zimních sportů.

Davos: Z neznámé vesnice světové centrum

Davos byl ještě v první polovině 19. století byl neznámou alpskou vesnicí, kterou živilo zemědělství. Poté ozdravnou sílu jejího ovzduší objevili renomovaní lékaři a vědci. Za nimi přišli dopravní inženýři a podnikatelé, kteří uvedli do provozu lanovku a železnici – Rhétskou dráhu. V současné době je jedenáctitisícový Davos:

 1. světoznámým místem zimních sportů a rekreace,
 2. dějištěm evropských i světových soutěží,
 3. lázeňským městem
 4. a místem každoročního zasedání Světového ekonomického fóra.

Na počátku všeho byl léčivý vzduch

Davos, Švýcarsko

První zmínka o horské osadě v lokalitě současného Davosu pochází z roku 1160. Davos, zemědělská obec, nebyl ničím významným – jeho nadmořskou výšku 1560 metrů v té době nikdo neměřil, takže jedinou zajímavostí byl kostel svatého Jana Křtitele z konce 13. století, který byl ve století 15. přestavěn.

Až lékař Alexander Spengler z německého Meinnheimu učinil v polovině 19. století poznatky o léčivém účinku zdejšího vysokohorského vzduchu na lidi s tuberkulózou.

V Davosu a okolí byla vystavěna sanatoria špičkové úrovně, v nichž se léčili smrtelně nemocní lidé z celého světa – samozřejmě zejména ti z nejvyšších vrstev. S nimi přišly do oblasti peníze a začala se rozvíjet potřebná infrastruktura.

 • V roce 1860 byla postavena první lanovka a do kraje začali přijíždět i zdraví turisté.
 • Přibylo jich po vystavění Rhétské železniční dráhy roku 1890.
 • O devět let později byla uvedena do provozu lanovka na Schatzalp se sáňkařskou drahou.

Dnes lyžaře vyváží 4106 metrů dlouhá lanovka Davos-Parsenn-Bahn a na svahy Schatzalpu vyveze Davos-Schatzalp-Bahn.

Davos: Bruslení všeho druhu

Sláva Davosu coby kolébky sportovního bruslení započala v roce 1899, kdy zde byla upravena první sportovní ledová plocha. Ještě v tom samém roce byla využita pro mistrovství světa v krasobruslení (čtvrté v pořadí) a evropské mistrovství v rychlobruslení. Davos byl v letech 1926 a 1935 hostitelem mistrovství světa v ledním hokeji.

Světové ekonomické fórum

Vysoko položený švýcarský Davos si pro své každoroční zasedání zvolila soukromá nadace sídlící v Ženevě a která vystupuje pod označením Světové ekonomické fórum (World Economic Forum). Na její lednové výroční zasedání se do Davosu sjíždějí politici, ekonomové, zástupci obchodních společností, průmyslníci a novináři z celého světa.

Spenglerův pohár v Davosu

Nejstarším evropským turnajem klubových celků v ledním hokeji je Spenglerův pohár, který od roku 1923 pravidelně v posledních dnech každého roku pořádá švýcarský hokejový klub HC Davos.

Iniciátor soutěže, doktor Carl Spengler (syn zakladatele léčeben), byl známým hokejistou a svou zemi ve dvacátých letech několikrát reprezentoval. Kromě toho byl úspěšným lékařem a jeho rodina provozovala v Davosu zimní lázeňské středisko, ze kterého měla dobré příjmy.

„Naši“ v prvních ročnících Spenglerova poháru

 • První ročník Spenglerova poháru byl uspořádán roku 1923, jeho vítězem se stal anglický celek Oxford University IHC, který v následujících ročnících své prvenství několikrát zopakoval.
 • Pouze v letech 1924, 1926 a 1928 jej na nejvyšší příčce vystřídal německý Berliner SC.
 • Roku 1929 se v Davosu poprvé objevil náš nejlepší hokejový celek – LTC Praha. Na jednom z nejlépe obsazených ročníků se probojoval až do finále, kde zvítězil nad domácím týmem 3:2.
 • Další léta Spenglerova poháru patřila domácím modrožlutým hokejistům.
 • V polovině třicátých let ovládl soutěž italský tým Diavoli Neri Milano (Černí čerti z Milána), který kromě vítězství v sezónách 1934 a 1935 dokázal zvítězit i potřetí roku 1950.
 • Období těsně před druhou světovou válkou patřilo hráčům pražskému LTC, kteří roku 1938 přivezli do vlasti cennou trofej již potřetí.
 • Protože Davos leží v neutrálním Švýcarsku, mohla soutěž pokračovat i za války, i když bez zahraniční účasti. Vítězi se proto staly domácí týmy HC Davos (3x) a curyšský SC (2x).
 • Prvního poválečného ročníku se opět zúčastnil pražský LTC a obsadil bronzovou příčku,
 • v následujících letech (1946 až 1948) triumfoval náš celek zásluhou Roziňáka, Zábrodského, Konopáska a dalších třikrát za sebou.

Foto: Davos (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.