Oblast Jungfrau ve švýcarských Bernských Alpách je opravdovým rájem pro lyžaře, vyznavače horské a vysokohorské turistiky a všechny milovníky hor. Pobyt v oblasti Jungrau je zarámován jedním z nejkrásnějších panoramat světa – vrcholy Eigeru, Mönchu a Jungfrau. Tyto štáty jsou symboly nádherné lyžařské oblasti se téměř dvěma stovkami kilometrů tratí a také pro místa jako je Grindelwald, Mürren a Wenge. Oblast Jungrau je rovněž mekkou vysokohorské turistiky.

Jungfrau v Bernských Alpách

Jungfrau, Bernské Alpy, Švýcarsko

Největším přírodním lákadlem pro turisty přijíždějící do Švýcarska jsou Alpy. K nejvyhledávanějším horským oblastem patří Bernské Alpy, rozložené mezi jezery Brienzer See a Thuner See a zasahující až k řece Rhôně. Najdeme zde mohutné, místy až čtyřtisícové štíty, rozsáhlé ledovce a dobře vybavená sportovní i lázeňská střediska.

Jungfrau je nejvyšší vrchol ve stejnojmenném masivu, a třetím nejvyšším vrcholem Bernských Alp, jehož je masiv součástí. Pro přírodní krásu a zachovalost byl region Jungfrau zapsán do seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

Hory vyzývají odvážné

Bránu do kraje Berner Oberland tvoří městečko Interlaken, klimatické lázně a centrum zimních sportů. Pojmenování vzniklo z latinského „inter lacus“, což volně přeloženo znamená „mezi jezery“. Poznávací výpravy do hor vyrážely z Interlakenu již v 17. století, turistický ruch pak ještě více podpořilo vybudování železnice v 19. století. Zhruba dvacet kilometrů jihovýchodně od Interlakenu pod třpytivými vrcholky Wetterhornu (3702 metrů), Mönchu (4099 metrů), Schreckhornu (4078 metrů) a Jungfrau (4158 metrů) leží světoznámé středisko Grindelwald.

Sjíždět horu jako James Bond

Vrcholným zážitkem může stát sjezd od otáčivé restaurace na Schilthornu (2971 m), kde byl natáčen jeden z příběhů Jamese Bonda. Stejně tak lze vyzkoušet trať Lauberhornu – legendární sjezdovku Světového poháru.

Nejvýš položené nádraží v Evropě

Na horský průsmyk Jungfraujoch mezi Jungfrau a Mönchem stoupá elektrická ozubená dráha Jungfraujochbahn. Tento technický zázrak s nejvýš položeným nádražím v Evropě (3454 metrů) byl postaven zásluhou curyšského průmyslníka Adolfa Guyera-Zellera v letech 1896 až 1912.

 • Kleine Scheidegg je nádraží s restaurací a turistická ubytovna. Zde se přestupuje na železnici Jungfraubahn, která se vyšplhá skrz masív Eigeru až do sedla pod Jungfrau.
 • Z Kleine Scheideggu překonává převýšení 1400 metrů a jeho součástí je i sedmikilometrový tunel procházející nitrem hory Mönch.
 • V zastávkách Eigergletscher, Eigernordwand a Eismeer se cestující mohou potěšit jedinečnými výhledy.
 • V konečné stanici čeká moderní komplex s restaurací, poštovním úřadem a obchody, a pozoru hodný Ledový palác s plastikami z ledu.
 • Na starou observatoř z počátku 20. století navazuje nová skleněná hala.
 • Vyhlídková terasa Sfinx (3573 metrů) je přístupná rychlovýtahem.

Dolů se lze dostat opět vlakem, a nebo pokračovat přechodem ledovce.

Jeskyně v ledovci

Koho neláká lyžování, může krásu alpské přírody obdivovat jako turista. Síť značených tras v okolí Grindelwaldu zahrnuje přes 300 kilometrů cest všech obtížností, od pohodlných vycházek po namáhavé vysokohorské túry.

Vyhledávanou atrakcí je Modrá jeskyně v ledovcovém masívu Obere Gletscher. Z Grindelwaldu k ní vede nenáročná cesta s menším stoupáním, která zabere asi 1,5 hodiny.

 • Uvnitř jsou k vidění uměle tesané motivy z ledu,
 • za zhlédnutí však stojí především úžasný pohled na rozervanou ledovcovou morénu.
 • Další túry lze podniknout například do údolí řeky Aare s horskou strží
 • nebo k průsmyku Grosse Scheidegg přes Grindel Oberläger, ke stanici lanovky na First
 • a dále k jezeru Bach See.
 • V samotném Grindelwaldu lze navštívit hřbitov s pomníky slavných horských vůdců a horolezců.

Foto: Jungfrau, Bernské Alpy, Švýcarsko (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.