Koupel v bazénu s termální vodou po celodenním lyžování nebo horské túře, tak tento sen se stává skutečností ve švýcarských Valiských Alpách, ve středisku Leukerbad. V nadmořské výšce 1411 metrů ležící Leukerbad nabízí k wellness, rekreačnímu i ozdravnému účelu víc než dvě desítky bazénů s různě teplou vodou ze zdejších termálních pramenů. Léčivé účinky minerálních pramenů znali už staří Římané. V kombinaci s víc než padesáti kilometry dobře upravených sjezdových tratí se dovolená stává zároveň léčebnou kúrou.

Termální lázně pod štíty Alp

Termální prameny, hojně se vyskytující v lokalitě švýcarských Valiských Alp, daly vzniknout lázeňskému městečku a později i středisku horských sportů Leukerbad. Leží na konci údolí Dala v nadmořské výšce 1411 m n. m.

Leukerbad, Švýcarsko

 • Zdejší horké prameny využívali již antičtí Římané.
 • Minerální voda má 51 °Celsia, bazény s ní jsou ale různě teplé – venkovní i kryté.
 • Bazény a hotely jsou propojeny nákupními zónami a butiky.
 • Největší lázeňská areál pro veřejnost je centrum zvané Burgerbad. Jsou v něm k dispozici bazény, wellness zařízení a zábavní atrakce.

Lázně v klínu velehor

Krajině dominuje čtyřapůltisícový Weisshorn a o něco nižší, ale známější Matterhorn, který trochu zakrývá Zermatt.

Kabinová lanovka vyváží do dvou tisíc, odkud je níhorné plošiny výhled na Daubensee, kolem nějž jsou v zimě trasovány běžecké stopy. V létě zde začínají horské túry okolo ledovce Plaine Morte do střediska Crans-Montanu, které leží v sousedním údolí.

Lyžování: Rekreační i pro náročné

Lokalita je doslova lyžařským rájem: lanovkami různých typů se lyžaři mohou nechat vyvézt až do výšky 2700 metrů. Odtud vede bezpočet tratí všech stupňů obtížnosti. Využívat lze profesionálně zajištěné sjezdy pro freeride a snowboarding. Největší radost ale zažívají technicky zdatní a vyspělí lyžaři, protože na zdejších tratích trénují závodníci světového poháru v lyžování.

Další možné aktivity

Komu by bylo lyžování málo a chtěl by čas v Leukerbadu prožít ve znamení pohybových aktivit, slouží sportovní centrum. V něm je možno zahrát si tenis, squash, stolní tenis nebo minigolf, zabruslit si na velkorysém umělém kluzišti nebo si na něm se společností zahrát curling. 

Leukerbad: Lázně, odpočinek, wellness

V pokolí Leukerbadu je celoročně upraveno přes deset kilometrů tras k volným klidným procházkám. Po těch se procházejí a dýchají horský vzduch hlavně ti, kteří přijeli ne za sportem, ale za blahodárnými účinky zdejší termální vody.

 • Ostatně, luxusu koupele v termálních lázních využívají i lyžaři – na permanentku zakoupenou na vleky mohou jednou za den využít i termální bazén.

V Burgerbadu nebo v modernějším lázeňském komplexu Alpentherme, jsou bazény s různě teplou vodou, což je po celodenní lyžovačce velmi příjemné. Bazény jsou venkovní a vnitřní, mají výhled na alpské štíty.

Ve střediscích jsou nabízeny různé medicínské, lázeňské a wellness služby:

 • masáže různých druhů,
 • sauny,
 • solária,
 • bahenní zábaly,
 • bylinkové páry,
 • odpočívárny
 • a další služby typické pro podobná lázeňská místa.

Foto: Leukerbad (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.