Knížectví Lichtenštejnsko, vklíněno do údolí ještě “mladého” Rýna mezi alpské velikány, je pro nás stále poněkud exotické. Jestliže bývá někdy označováno za knížecí “trpasličí”, není to nijak přehnané: mezi Rakouskem (společná hranice 36,7 km) a Švýcarskem (společná hranice 41,2 km), zabírá Lichtenštejnsko vzdušnou čarou jen šestadvacet kilometrů do délky a šest kilometrů do šířky.

Lichtenštejnsko: Země na „pětníku“

Vlajka Lichtenštejnského knížectví

Plocha knížectví je pouhých 160 čtverečních kilometrů. Přesto je toto “mini území” rozděleno do jedenácti samosprávných celků. V nich žije asi sedmatřicet tisíc obyvatel, jejichž hlavou je dědičný kníže lichtenštejnský. Od roku 1989  jím je  Hans Adam II.  (údaj 1/2017).

 • V Lichtenštejnsku se mluví německy, němčina je úředním jazykem.
 • Lichtenštejnsko je měnově provázané se Švýcarskem. Lichtenštejnskou měnou je švýcarský frank.

Bankovnictví a turismus

Lichtenštejnsko je velmi prosperující země, třebaže průmyslu i zemědělství tam mnoho není. Významným zdrojem příjmů je turistický ruch. Do knížectví přijíždějí turisté doslova z celého světa – zejména pro Japonce je miniaturní knížectví atraktivní. Některá místa se zdají být jako “vystřižena”  z pohádky a jejich malebnost má skoro až kýčovitý ráz. Což ovšem turisté chtějí vidět. Turisté jezdí do Lichtenštejnska i za sportem. Velmi populární je lyžování, a také tenis.

Hlavní město Vaduz s necelými pět a půl tisíci obyvateli je někdy považováno za hlavní finanční město Evropy. Lichtenštejnské banky, díky své vysoké anonymitě (informace podají jen v případě, jde-li o výrazné kriminální případy) a nízkým daním v knížectví, patří k mnohem vyhledávanějším než sousední švýcarské. „Nejdůležitější složkou lichtenštejnské ekonomiky je terciární sektor, jehož významným rysem jsou tisíce tak zvaných  schránkových firem (Briefkastenfirmen), které mají pouze poštovní schránku, neprovozují v knížectví žádné aktivity a slouží především ke krytí finančních transakcí,” uvádí oficiální web Ministerstva zahraničí ČR.

Hlavní město a sídlo knížete

Hlavní ulice Vaduzu jsou doslova přecpány bankami, restauracemi, kavárnami, hotely a zejména prodejnami suvenýrů. Vaduz je velmi pohledný, s mnoha památkami. Sídlí tu vláda, parlament a justice. V hradě nad městem žije kníže Johan Adam s rodinou. Hrad však přístupný veřejnosti není.

Diplomatické vztahy už jsou navázány

Vztahy České republiky a Lichtenštejnska byly od roku 1993 do roku 2009 napjaté, s diplomatického hlediska vlastně žádné. Česká republika totiž neakceptovala majetkové nároky Lichtenštejnů v České republice (vyvlastnění na základě Benešových dekretů), a tak Lichtenštejnsko neuznalo naši nezávislost (a naopak). Až v roce 2009 naše republika a knížectví vyměnily diplomatické nóty a podepsaly dohodu o spolupráci.

Ministerstvo zahraničí ČR radí

 1. Občan České republiky může vstupovat a pobývat na území Knížectví Lichtenštenjska bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti.
 2. Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem a je zapsáno v jeho občanském průkazu, bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem.
 3. Řidiči motorových vozidel potřebují platný řidičský průkaz, platné osvědčení o technické způsobilosti vozidla (malý technický průkaz) a doklad o mezinárodním pojištění zákonné odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla (zelená karta).

Lichtenštejnsko: Základní charakteristika

 • Oficiální název státu: Fürstentum Liechtenstein, Konstituční a dědičná monarchie
 • Panující kníže: Hans Adam II.
 • Zemský sněm: 25 poslanců
 • Rozloha: 160 km2
 • Hustota obyvatelstva: 230 osob na kilometr čtvereční
 • Počet obyvatel: 37 623 (údaj ze dne 31.12.2015)
 • Úřední jazyk: němčina
 • Náboženství: římskokatolické: 79,9%, evangelické: 8,5%, islám: 5,4%
 • Hlavní město: Vaduz

Foto: Vlajka knížectví Lichtenštejnského (pixabay.com)

Zdroj: S využitím oficiálních stránek MZV ČR

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.