Ostrov Mainau v Bodamském jezeře  navštíví ročně několik milionů turistů. Celý ostrov je jedna nádherná kvetoucí zahrada s barokním zámkem a rostlinami ze všech koutů světa. Ve zvláštních klimatických podmínkách se tu daří kromě 1200 druhů růží i orchidejím a tropickým motýlům. Ostrov je v soukromém vlastnictví původem švédské šlechtické rodiny Bernadotte, ale je otevřen veřejnosti.

Mainau: Květinový ostrov

Vizitka na barokním zámku uprostřed Bodamského jezera je stručná: Bernadotte. Na soukromém ostrově Mainau, patřícím k Německu, sídlí hraběcí rodina od roku 1853. V pravém křídle se procházejí turisté, levé je uzavřeno – zde se bydlí. Vstupy do obou částí zdobí citrusovníky obtěžkané hojnou úrodou.

Ostrov Mainau, Švýcarsko

Nevelký ostrov Mainau, vystupující z Bodamského jezera  zhruba osm kilometrů od města Kostnice, si vybral předek současných majitelů – velkovévoda Fridrich von Baden. Založil zde unikátní arboretum a nechal ostrov osadit květinami.

  • Mainauské zahrady získaly jako první v Evropě tak zvaný ekostatut (vše je zde eko-: hnojiva, pohonné hmoty pro stroje, vytápění budov, prodávají se toliko ekopotraviny v ekonádobí a další).

Doprava na Mainau

Na Mainau se turisté dostanou nejen z nedalekého německého města Lindau, ale i z rakouského přístavu Bregenz. Do středu ostrova se nesmí vjíždět automobily.

Na Mainau se stále něco děje

Na ostrov přijíždějí většinou amatérští milovníci květin, ale nechybí tu ani profesionálové.

  • Konají se zde odborné biologické i lékařské semináře – v parku je zahrada s léčivými bylinami.
  • Probíhají tu rovněž proslulé semináře zahradních architektů,
  • nachází se tu snad nejkrásnější ukázka takzvané toskánské zahradní architektury.

Pro ty, kteří mají jiné zájmy, se na Mainau pořádají koncerty, ochutnávky švédské kuchyně i pravidelné Svátky rybích specialit. Na mainauském ostrově je rovněž motýlí dům.

Proměny ostrova v běhu roku

S každým přicházejícím měsícem se zahrady mění:

  • Zjara je zdobí tulipány a narcisy,
  • následují hyacinty,
  • orchideje,
  • poté rododendrony,
  • v létě růže, 
  • na podzim jiřiny (z 250 druhů dahlií – tedy asi z 12 tisíc rostlin – se od 3. září do konce října volí ta nejkrásnější).

Na podzim je však – navzdory existenci 1 242 metrů čtverečních velkého a přes 17 metrů vysokého vyhřívaného skleníku s 65 druhy vzácných stromů – nejnavštěvovanější atrakcí ostrova arboretum. 

Recept na šťastné manželství

Ostrovu dominují růže. Italské rosarium s dvanácti sty druhy růží má dokonce víc než stoleté exponáty. A každý rok z nich návštěvníci volí královnu. Pět tisíc zdejších růží den co den zdobí i zámeckou kapli Panny Marie. Ta – stejně jako ostrov – proslula svatbami provoněnými květinami. Legenda navíc tvrdí, že manželé sezdaní na tomto místě jsou šťastni. První pár to vyzkoušel roku 1284.

Kus přírody pro nevidomé

Do procházkové zóny je zařazen také okruh pro nevidomé. V první části stezky jsou vystaveny kusy kmenů těch dřevin, které v parku rostou. Ty si nevidomí osahají a po hmatu je pak na trase identifikují. Ukázkový kout není omezen jen na dřevo – obsahuje i matérie, z nichž jsou vytvořeny sochy a artefakty umístěné v parku.

Ve výchozím bodě okruhu jsou vysazeny i výrazně vonící květiny a keře – průvodce je s nevidomými obejde a pojmenuje jejich vůně. Dá jim tak šanci je později poznat po čichu. 

Foto: Ostrov Mainau (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.