Jedna z velkých švýcarských přírodních atrakcí – vodopády na Rýnu, se nacházejí v severním Švýcarsku poblíž městečka Schaffhausenu, na hranici kantonů Schaffhausen a Curych. Je to 20 kilometrů západně od Bodamského jezera a 40 kilometrů východně od Waldshutu. Rheinfall, největší vodopád v Evropě, je třiadvacet metrů vysoký a sto padesát metrů široký. Rýnské vodopády jsou velmi dobře dostupné autem, vlakem i na kole. Vodopády na Rýnu ročně navštíví víc než milion turistů.

Vodopopád na Rýnu

Pokračuje-li turista po prohlídce půvabného historického Schaffhausenu dál podle vody, narazí na nevídanou a nečekanou podívanou. Řeka Rýn má v těchto místech za sebou teprve několik málo kilometrů. Vytéká totiž z Bodamského jezera. A tady, v nehlubokém údolí hned za historickým kamenným mostem, se prudce lomí dolů a padá z výšky třiadvaceti metrů do hlubiny.

Rýnské vodopády, Švýcarsko

  • Vodopád je široký 150 metrů.
  • Kotel v dopadové zóně má hloubku 13 metrů.
  • Průtok se uvádí šest set až sedm set litrů za vteřinu.
  • V době tání alpských ledovců průtok vody dosahuje až 1100 kubických metrů za sekundu.
  • Nejvyšší průtok, který byl naměřený v roce 1965, byl 1250 kubických metrů za sekundu.

Turistická atrakce

Všude kolem se vznáší vodní tříšť a dopad tun vody je zahalen mlhou, ze které při slunečném počasí vyrůstá několikanásobná duha.

Tato přírodní zvláštnost je skutečně prehistorická, přepad tvoří jurské vápencové prahy. A za miliony let si tu voda vymlela hluboké koryto, přerušené jen skaliskem porostlým stromy a bujnou zelení, která vodopády rozděluje na dvě části. Jedna z nich je prý sjízdná na kajaku.

K vodopádům vedou pohodlné cesty po obou březích Rýnu.

Rýnské vodopády: Doprava

Z České republiky se k Rýnskému vodopádu (Rheinfall) nejrychleji dostaneme přes hraniční přechod Rozvadov směrem na Lindau. Pak je možno pokračovat po německé straně Bodamského jezera směrem na Friedrichshafen, odtud dále na Singen a Schaffhausen, nebo po švýcarském území směrem na Kreuzlingen a odtud do Schaffhausenu. Na švýcarských dálnicích motoristé potřebují dálniční známku.

K vodopádům je ve Švýcarsku možno dostat se všemi dopravními prostředky.

  • Autem po dálnici A4 – odbočky k Rýnským vodopádům jsou značeny. Parkovací kapacity v oblasti vodopádů jsou dostačující.
  • Vlakem do stanice Schaffhausen, od nádraží jezdí linky směr směr Herbstäcker do stanice Neuhausen. Odtud pěšky po žlutém značení.
    Nebo vlakem DB – Bahnhof Neuhausen Bad. Odtud je jen kousek k Rýnským vodopádům.

Schaffhausen je spíše německý

Severní kanton Schaffhausen je ovlivněn sousedním Německem a Rakouskem. Nalezneme zde stejně akurátní a upravené ulice a tradiční starobylé domy, pokryté zdobnými malbami a sgrafity. Samotný Schaffhausen je velmi příjemné městečko s rozsáhlými pěšími zónami.

Foto: Rýnské vodopády, Švýcarsko (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.