Na severním cípu Švýcarska leží Schaffhausen, hlavní město stejnojmenného kantonu. Bylo založeno roku 1045 a už o čtyři roky později tu vyrostlo proslulé opatství, které je dodnes považováno za velkolepý klenot románské kultury. Do Schaffhausenu nedaleko Bodamského jezera jezdí vlak z Curychu dvakrát za hodinu, odtud se dá jet do městečka Stein am Rhein lodí po Rýnu nebo vlakem, který jede několikrát za hodinu.

 Schaffhausen: Historie, Rýn a hodinky

Kroutící se cesta dovede až do půvabného a starobylého městečka Schaffhausenu, známého výrobou hodinek. Uličky historické části města, propojené nesčetnými branami a průchody a lemované pečlivě udržovanými gotickými a barokními domy, nabízejí romantické procházky. Už v roce 1972 tu byla zřízena první pěší zóna ve Švýcarsku, takže pouliční ruch je skutečně malý.

Švýcarsko, Schaffhausen

Krásné domy se stylovými arkýři lemují ulice a překvapením pro návštěvníka je, že domy nemají čísla, ale jména. Dominantou města je věž zvaná Munot, která byla postavena před čtyřmi sty lety jako součást opevnění. Nahoře bydlel strážný, který každý večer krátce po deváté hodině zvonil, což byl signál k zavření městské brány.

Hovoří se zde převážně německým dialektem. Díky místní univerzitě je pro Schaffhausen charakteristický rušnější noční život. Velmi atraktivní zábavou jsou půlnoční prohlídky centra města s ponocným při světle loučí, kdy se návštěvníci dozvídají různé hrůzostrašné pověsti a historky.

Starému Schaffhausenu vévodí pevnost Munot ze 16. století, místním lákadlem je ale fascinující rýnský vodopád Rheinfall, největší v Evropě. Spolu s hradem Worth ze 13. století impozantním způsobem ozvláštňují jinak ne příliš zajímavé průmyslové předměstí Neuhausen.

Lodí k Bodamskému jezeru

S Rýnem a říční dopravou je spjatá historie i tradice města. Právě na Rýnu se protínaly obchodní cesty. Lodní doprava je však i dnes přirozenou součástí všedního života zdejších obyvatel, kteří využívají lodí a parníků nejen k výletům a oslavám, ale i jako běžného dopravního prostředku.

Ze Schaffhausenuk Bodamskému jezeru vede padesátikilometrová trasa, po níž jezdí lodě společnosti Rhine and Untersee Cruises, která existuje už od roku 1865. Parník pro 700 osob jezdí na této trase už skoro sto let let a dnes ho loďařská společnost využívá především k výletům. Přestože malebné městečko Stein am Rhein je od Schaffhausenu vzdáleno pouhých 19 kilometrů, cesta parníčkem trvá dvě hodiny. Za tu dobu stačí cestující sníst oběd a potřást si rukou s kapitánem, který se přijde přeptat, jak se  plavba líbí, a popovídat si o řece a lodích.

Stein am Rhein

Malebné městečko Stein am Rhein vzniklo na místě, kde se za římské doby klenul most přes Rýn. Ke kantonu Schauffhausen patří od roku 1803. Dnes je považováno za nejlépe dochované středověké město Švýcarska. Vyniká především množstvím udržovaných měšťanských domů s arkýři, jejichž fasády pokrývají barevné fresky. Centrem města je Marktplatz s radnicí.

Pamětihodnosti

Schaffhausen:

  • Pevnost Munot (1564 – 85)
  • Fronwagplatz s dvěma kašnami ze 16. století,
  • radnice (1408 – 12) s pozoruhodným hlavním sálem z roku 1632,
  • kostel sv. Jana z 11. století
  • Münster, někdejší klášterní kostel ze 12. století

Stein am Rhein:

  • Radnice z roku 1539,
  • kostel sv. Jiří, románská bazilika z 12. stol.,
  • hrad Hohenklingen z 13. století

Foto:  Schaffhausen (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.