Sion (Sitten) je hlavní město švýcarského kantonu Walais. Je považován za nejstarší švýcarské město. Z dávných časů sedm tisíc let trvající historie nejstaršího švýcarského města se toho mnoho nedochovalo. Přesto je jeho návštěva příjemným kulturním zážitkem.

Sion: Nejstarší město švýcarska

Švýcarský kanton Wallis (francouzsky Valais) patří k největším ve Švýcarsku. Jeho správním střediskem je město vína a ovoce Sion. Původně se jednalo o římskou osadu s názvem Sedunum. Postupně Sion poznával vlády různých zemí stával se burgundským, francouzským a německým městem. Po porážce Napoleona patří kanton spolu se svým centrem ke Švýcarské konfederaci.

Sion, Švýcarsko

Dominantu Sionu tvoří dva kopce, jejichž vrcholky zdobí pozoruhodné objekty, které stojí za návštěvu. Na nižším z obou kopců, Valére, je muzeum a kostel, ze kterého každým rokem při letním festivalu znějí zvuky varhan, které tu stojí už od počátku 15. století. Dalším cílem je Tourbillon, kdysi rozsáhlý hrad, z něhož však po mohutném požáru v roce 1788 zbyly jen obvodové zdi.

Současný Sion

V současné době je hlavním zdrojem příjmu obyvatel i města turismus. V Sionu mají sídla obchodní, finanční, pojišťovací i humanitární organizace. Římsko-katolocká diecéze v Sionu je nejstarší ve Švýcarsku. Sion je rovněž město vzdělání: sídlí zde mnoho středních škol, univerzita a další vzdělávací instituce národního nebo mezinárodního charakteru. Má malé letiště a  je důležitou železniční křižovatkou.

Co vidět v Sionu

 • Biskupský hrad Valére: muzeum středověkého umění.
 • Biskupský palác: Muzeum krásných umění
 • Hrad Tourbillon: Ruiny hradu ze 13.-14.století. Nejvyšší dominanta nad městem.
 • Jednolodní raně křesťanský kostel v sedle mezi Tourbillonem a Valere
 • Katedrála Panny Marie v Sionu: Trojlodní gotická bazilika s románskou věží.
 • Kostel sv. Theodula: Nejvýznamnější pozdně gotický chrám ve Švýcarsku s prvky plaménkového stylu (rotující kružby oken).
 • Notre-Dame-de-Valére: Poutní římsko-katolický kostel Panny Marie na hradě Valére. Trojlodní románská bazilika z let 1160-1170 s přístavbami ze 13. až 15.století.
 • Pozdně gotické domy rodin Supersaxo.
 • Psí věž – Tour du chien: Hranolová věž kdysi předsunutého opevnění hradu Tourbillon, navazující na radnici

 

Výlet za zvukem alphornů

Nendaz leží ve Wallisu pouhých 15 kilometrů od hlavního města kantonu Sionu, na plošině nad údolím Rhony ve výšce 1350 metrů. Pro množství slunečních paprsků, které sem dopadají, se Nendaz přezdívá Nice v horách. Moře tu sice není, ale to bohatě kompenzuje nabídka sportovních a kulturních aktivit.

 • Středisko je vhodné pro rodinnou dovolenou, nabízí dostatečné kapacity ubytování v apartmánech.
 • Pro cyklisty je tu k dispozici 150 km značených tras,
 • pro návštěvníky preferující pěší turistiku jich je ještě o 100 km více.
 • Nechybějí zde hřiště na plážový volejbal, tenisové kurty, bazén, hřiště pro děti ani park pro skateboardisty.
 • Koupání v termálních lázních Saillon je odtud pouhých 17 kilometrů.

Nendaz je typické i výrobou a hrou na alphorn, tradiční nástroj pastevců, kteří se jím dorozumívali z údolí do údolí. Alphorny se tu vyrábějí dodnes a každoročně se tu pořádá festival.

Wallis: Nejvyšší štíty Švýcarska

Kanton Wallis je velmi hornatou oblastí ohraničenou na severu Bernskými a na východu Tessinskými Alpami. Jižní hranici uzavírají Walliské Alpy (někdy též známé jako Penninské Alpy), které se táhnou od průsmyku sv. Bernarda na západ. Najdeme zde mohutný masiv Monte Rosa s nejvyšším vrcholem Švýcarska Dufourovým štítem (Dufourspitze, 4634 m), dále pak Matterhorn (4478 m), Dom (4545 m) a další velikány.

Bernské a Walliské Alpy zaujmou svými letními a zimními přírodními scenériemi. Hlavní turistickou sezonou však zůstává zima. Přes 80 zimních středisek láká turisty a sportovce od prosince do dubna (některé ledovce i v parném létě).  Prvenství v oblíbenosti si mezi milovníky zimních sportů uchovává vysokohorské údolí Saastal s hlavním střediskem Saas Fee. 

Foto: Sion, Švýcarsko (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.