Mezi nejznámější horská střediska Švýcarska patří už tradičně Svatý Mořic, St. Moritz. Zdejší klima si ve světě vysloužilo přívlastek “šampaňské” – suché, perlivé, s naprosto průzračným vzduchem. Oblast Engadin, ve které se Svatý Mořic nachází, je známá svým stabilním počasím. Slunce zde svítí v průměru 322 dní v roce. Oblastí protéká řeka Inn, která vytvořila několik údolních jezer. Svatý Mořic je od 19. století navštěvován v zimě i v létě.

Svatý Mořic: Luxus se slunce ve znaku

Proslulé alpské středisko Svatý Mořic (St. Moritz) je rozloženo v údolí Engadin. Protéká řeka Inn tvořící několik malebných jezer. Přestože skvělou nabídku zimních sportů má víc švýcarských středisek, říká se, že „Svatý Mořic je jen jeden.“

Svatý Mořic, St. Moritz, Švýcarsko

V atmosféře Svatého Mořice je prý něco výjimečného a neopakovatelného. Místo konání dvou zimních olympiád v letech 1928 a 1948, bylo dlouho považováno za baštu zbohatlíků z celého světa. Nabídka ubytování a kvalita služeb dokonalá, i když ne levná.

Do Svatého Mořice se však nejezdí za “výhodnými nabídkami”, ale proto, že to je “právě Svatý Mořic”.

Už nejen pro „snoby“

V posledních dekádách době se však Svatý Mořic v mnoha směrech přiblížil ostatním horským střediskům ve světě. Nejezdí tam jen „snobi“, kteří jenom tak lelkují, vyhřívají se na sluníčku a popíjejí šampaňské, ale i lidé toužící po výjimečných zážitcích v oblasti sportu.

Něco si ale toto horské středisko, ležící 1856 metrů vysoko nad mořem, stále zachovává:

 1. prvotřídní služby,
 2. možnosti mimořádného sportovního vyžití
 3. a neuvěřitelně stálé krásné počasí.

Podle dlouhodobého sledování meteorologů je zde v průměru ročně až 322 slunečních dní. Však je také zářící slunce oficiálním znakem Svatého Mořice.

Sporty britských gentlemanů

Už v 19. století Svatý Mořic pro svět objevili Angličané, kteří sem začali jezdit především za lyžařským sportem v čarokrásné alpské scenérii.  Angličané přispěli i k postavení skeletonové dráhy, rozšířili zde zimní pólo na koních, zimní golf, koňské a chrtí dostihy, kriket, tradiční irskou metanou čili curling. Soutěže se konají na zamrzlém jezeře. Britský duch si středisko zachovalo dodnes

Nepřeberné možnosti lyžování

Na rozdíl od některých jiných středisek musí milovník lyží a snowboardu ze Svatého Mořice vyjet nad město.

 • Výchozím bodem je pozemní lanová dráha Dorf,
 • potom se přestupuje ve stanici Chantarella,
 • a teprve když se dojede až do výšky 2486 metrů na místo zvané Corviglia pod 3303 metrů vysokým vrcholkem Corvatsche.

Tam si užijí lyžaři všeho, co jejich sportovní srdce žádá. Celý den lze přejíždět od vleku ke vleku, pokaždé po jiné sjezdovce, s jinou obtížností a s jinými panoramaty. Mohou volit tratě různých obtížnosti – od jednoduchých po extrémní.

 • Atraktivní je také zdejší prosklená restaurace s výhledem na engadinská jezera a Svatý Mořic.
 •  Jedinečná je bobová dráha – je totiž jediná na světě, která je přírodní. Proto se zde jezdí jenom od konce prosince do začátku března. Svést se ledovým toboganem může i normální turista, je to jen otázka peněz.
 • Na protější stráni je to areál, kterému vévodí Piz Nair s nadmořskou výškou 3057 metrů.

Festivaly a vyhlídkové vlaky

Ovšem Svatý Mořic, to není jen mekka sportovců a milovníků Alp.

 • Pravidelně se zde pořádá gastronomický Gourmet festival
 • nebo festival klasické hudby Snow and Symphony.
 • Ze Svatého Mořice je také možno vyjet si na vyhlídkovou jízdu speciálními panoramatickými vlaky Glacier Expres a Bernina Expres.

Jde to i bez luxusu

St. Moritz je hlavním magnetem Engadinského údolí, ve kterém je ovšem možno si vybrat ze 13 středisek různých velikostí. V nich jsou nabídky sportovních aktivit ojedinělé klima stejné, nemají ale punc luxusního mezinárodního střediska

Foto: Svatý Mořic, St. Moritz, Švýcarsko (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.