Lac Leman, Genfersee nebo česky Ženevské jezero je největším alpským jezerem o rozloze 581 kilometrů čtverečních, v nadmořské výšce 371 metrů. Rozkládá se ze 60 procent na švýcarském a ze 40 procent na francouzském území. Má tvar půloblouku, a zatímco jižní francouzský břeh je řídce osídlen, slunný severní je vzhledem k dobrým klimatickým podmínkám někdy nazýván jako Švýcarská riviéra. A tak se i na stráních kolem Lausanne pěstuje vinná réva.

Ženevské jezero má jméno Jezero

Ženevské jezero má tvar půlměsíce. Rozkládá se na švýcarsko – francouzských hranicích. Je největším alpským jezerem:

  • má délku 73 kilometry,
  • široké je až 14 kilometrů
  • a jeho největší hloubka je 310 metrů.

Původně neslo pragmatický řecký název „Limmé“, jezero. Do latiny se název překládal jako „Lemanus“. Románská francouzština vytvořila označení „lac Léman“, a tak se francouzsky jezeru říká dodnes.

Ženevské jezero, Švýcarsko

Severozápadní pobřeží Ženevského jezera je hustě osídleno, jako by to bylo jedno patnáct kilometrů dlouhé město. Pouze tabule upozorňují, kde jedno město končí a jiné začíná.

Na skalnatém ostrůvku stojí mohutný hrad Chillon, který zde v 10. století vystavěla savojská hrabata, aby chránil přístup k průsmyku Sv. Bernarda. Na první pohled je patrné mohutné opevnění hlavně ze strany k pobřeží.

Kde se rodí olympiády

Sestoupíme-li níž, jen těsně nad hladinu jezera, objevíte nejen základy keltské osady přestavěné Římany, ale také sídlo Mezinárodního olympijského výboru a v parku s mohutnou fontánou a uměleckými kuriozitami olympijské muzeum, slavnostně otevřené v roce 1993. Je v něm velký zasedací sál pro 160 osob, dalších pět konferenčních salonků, prostorná restaurace s vyhlídkovou terasou na Alpy, prodejna suvenýrů a především rozmanitá expozice olympionismu na čtyřech podlažích.

Pocta českému sportovci

Projdou-li návštěvníci alejí Diových sloupů, objeví se před nimi bronzová plastika Emila Zátopka. Sochu legendárního českého běžce v roce 2002 odhalila jeho choť Dana a Jacques Rogge, předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV).

Švýcarská riviéra

Montreux je, stejně jako sousední města, vystavěno na jižních svazích, spadajících do Ženevského jezera. Atmosféra a duch Montreux je obdobná jako třeba v San Remu nebo Monte Carlu, proto je i sami Švýcaři nazývají Švýcarskou riviérou. Všude jsou hotely, kasina, kavárny, noční podniky, lázně a promenády na pobřeží jezera. Nechybí tu palmové háje, vinice a jiná zajímavá vegetace. Plakáty zvou na hudební a filmové festivaly i další kulturní akce. Snad pouze zasněžené alpské vrcholky Dent du Midi na jihu napovídají, kde se turista nachází.

Místo atentátu na císařovnu Sissi

Montreux má ovšem historii i temné místo. Právě tady u Ženevského jezera byla10. září 1898 anarchistou Luigim Luchenim zavražděna císařovna Alžběta, známá jako Sissi. Původně přijel zabít vévodu orleánského, ale ten návštěvu odvolal. Atentátník si vybral jinou oběť. Před Sissiným nastoupením na loď jí vrazil trojhranný pilník do srdce, císařovna ještě vstoupila na palubu, kde se zhroutila.

Pomník českého studenta

Za městečkem Vevey ustává alespoň na pár kilometrů městská zástavba a otevírá se znovu pohled na Ženevské jezero.  Místo je pro Čechy zajímavé. Ve Vevey byl 1. června 1997 odhalen pomník Jana Palacha, studenta, který se v roce 1969 upálil na protest proti okupaci Československa. Autorem je akademický sochař a medailista Milan Knobloch. K postavení pomníku na břehu Ženevského jezera přispěli také členové dvou krajanských spolků (Beseda Slovan z Ženevy a Klub Jana Palacha a Jana Zajíce z Curychu). Každoročně u sochy pořádají vzpomínková setkání.

Ze společenské kroniky

  • U jezera dlel svého času Lev Nikolajevič Tolstoj, kterému učaroval román Nová Heloisa od Jeana Jacquese Rousseaua. Děj se odehrává právě tady.
  • U malého městečka Vevey strávil posledních 25 let svého života Charlie Chaplin s manželkou.
  • V jednom montreuxském hotelu trvale žil spisovatel Vladimir Nabokov.
  • Do Montreux přijel v roce 1991 zemřít zpěvák skupiny Queen Freddie Mercury.
  • U Ženevského jezera si pořídili vily automobiloví závodníci Michael Schumacher, Alain Prost či zpěvák Phil Collins.

Ilustrační foto: pixabay.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.