Švýcarský Zermatt leží v nadmořské výšc e 1620 metrů. Říká se, že  má jednu z nejkrásnějších scenérií na celém světě. Nejvíce lákají perfektní sjezdovky, na nichž začal fungovat systém vleků už v době lyžařského pravěku – před víc než sto lety. Fantastická krajina, výborné horské restaurace, dobrá úroveň ubytování, alpský šarm, zajímavé možnosti i pro nelyžaře, dlouhé tratě, lyžování na ledovci.

Zermatt: Krajina jako z horské pohádky

Zermatt je podle různých bedekrů nejpopulárnějším vysokohorským střediskem ve Švýcarsku. Rozkládá se v horní části údolí Mattertal, na úpatí Matterhornu, který městečku propůjčuje originální kulisu. V blízkém okolí lze napočítat 28 čtyřtisícových vrcholů. Kdysi například favorizoval toto středisko britský premiér Winston Churchill.  Výhodou je na tomto místě možnost vyžití v dalších sportech – například bruslení, plavání čí sáňkování na skutečné ledové dráze. Zermattský ledovecje znám kilometrovým převýšením, které uspokojí i velmi dobré lyžaře.

Zermatt, Švýcarsko

Stop spalovacím motorům

Lákadlem je i pověstný čistý vzduch, neboť pověstná švýcarská starost o životní prostředí je všudypřítomná a tady se projevuje tím, že ať pán, nebo kmán, všichni musí do Zermattu vlakem nebo po svých. Autům je vstup přísně zakázán. Horské středisko Zermatt je významné svou ekologií. Jezdí zde pouze elektromobily, které zajišťují zásobování, dopravu turistů od nádraží k hotelům po celém městečku. Cesta do oblasti Zermattu vede z Brigu přes Visp a dále do Staldenu. Odtud se dejte směrem přes údolí Mattertal přes Sankt Niklaus, Rand a Tasch. Do Zermattu se dostaneme z Tasche vlakem.

U paty Matterhornu

Středisko Zermatt se nachází v nadmořské výšce 1620 metrů. Vesnice ležela na trase přes průsmyk Theodulpass, který používali k přechodu Alp staří Římané. Tenkrát však hory nebyly pokryty tak mohutnými ledovci. Zermatt dnes leží na konci údolí a přes hory se lze dostat pomocí lanovky a lyží. Lyžařský areál Zermattu je propojen s dalším střediskem na italské straně. Kromě toho se dají z Zermattu podnikat vysokohorské zimní túry.  Kdo dává přednost bezpečnějšímu a pohodlnějšímu poznávání hor, může se podívat do místního Alpského muzea, kde se seznámí s historií alpinismu.

Nejvýš položená „zubačka“

Kdo nechce celou dovolenou neustále sjezdovat, běžkařit či provozovat další zimní sporty, neměl by si nechat ujít výlet horským vláčkem Gornegratbahn, který je nejvýše položenou evropskou ozubenou železnicí. Během 40 minut vláček vyveze do výšky 3007 metrů nad mořem. Nachází se zde observatoř s vyhlídkovou terasou a restaurace.

Na terase – s šálkem horké čokolády v ruce a přikryti dekou, která je tu návštěvníkům k dispozici – se turisté mohou těšit  pohledem na Matterhorn (4478 m.n.m.) nebo nejvyšší švýcarskou horu Dufourspitze (4634 m.n.m.), Dom (4545), Taschhorn (4490),  Weisshorn (4505) a další velikány. Z Gornegratu je možné se vrátit do Zermattu pěší túrou.

Ledovcová vesnice Saas Fee

Od Zermattu přes prstenec horského masívu Michabel, který tvoří hory vyšší než čtyři tisíce metrů, leží Saas Fee. Stejně jako Zermatt je Saas Fee vesnice bez automobilového provozu, auto je třeba ponechat na velkém odstavném parkovišti. Střediska tak mají nejen čistý vzduch, ale také se můžete po ulicích pohybovat zcela bezpečně.

Saas Fee se přezdívá perla Alp nebo také ledovcová vesnice. Ledovcové jazyky totiž sahají až na okraj vesnice, která tak má ideální podmínky pro zimní sporty. Zermatt i Saas Feesi udržely starobylý ráz, to znamená, že jádro vesnice tvoří původní dřevěná stavení a sýpky.

Kneippova ozdravná zahrada

Pod Zermattem, kousek níž v údolí, leží Grächen, známý svou Kneipp-Garten. Sebastian Kneippe byl v 19. století místní farář, s jehož chorobami si lékaři už nevěděli rady, a tak si pastor za pomoci vodních lázní poradil sám. Dnes je Kneippova terapie uznávanou léčebnou metodou. Kneippova zahrada je ojedinělý pokus oživit osvědčené metody Kneippova přírodního léčení. Unaveným poutníkům z hor se tu vracejí síly, posiluje se organismus, podporuje krevní oběh způsobem vyzkoušeným na přelomu 19. a 20. století.

  1. Nejprve tekoucí vodou přiváděnou přímo z ledovců.
  2. Poté koupelemi v dalších čtyřech bazénech s různě teplou vodou.
  3. A nakonec procházkou po oblázcích.

V miniaturní botanické zahrádce, která k areálu patří, se zároveň pacient dozví vše o léčivých bylinách v okolí.  Foto: Zermatt (pixabay)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.